חרדה מרופאי שיניים

חרדה מרופאי שיניים

אחת החרדות הנפוצות ביותר בקרב גברים ונשים, היא חרדה מפני רופאי שיניים. זו חרדה שמתחילה הרבה פעמים מגיל צעיר מאוד ומתפתחת עם השנים, עד לרמה כזו שאנשים רבים מסרבים ללכת לרופא או שלפני טיפול, הם צריכים ליטול כדורי הרגעה וחומרים אחרים שיעזרו להם לעבור את הטיפול. 

חרדה מרופאי שיניים היא תופעה נפוצה, וישנן סיבות שונות מדוע היא נוצרת. יש הסבורים שהיא נוצרת בגלל טראומות מטיפולים בילדות, כמו כן, טענה רווחת היא שהבעיה נובעת מעצם זה שהמטופל לא נמצא בשליטה ויחד עם זאת, הוא רואה כל מה שקורה סביבו, לא מדובר בניתוח או הליך רפואי אחר שמתבצע תחת הרדמה מלאה. התהליך הזה יוצר הרבה פעמים תחושת אי נוחות, אשר מלווה בחרדות. במיוחד אם מתייחסים לרעש של המכשירים והציוד בזמן הטיפול. 

לפני שנסביר כיצד מתמודדים עם מצב כזה, חשוב להדגיש, זה חלק מהותי מתהליך הטיפול, אחרת כל מומחה לשיקום הפה יתקשה מאוד לבצע אותו, כמו כן, מטופלים רבים יסרבו לעבור את הטיפול. 

כיצד מתמודדים עם חרדות מרופאי שיניים

ראשית, יש לבחון את מהות החרדה, ממה היא נובעת ולמה היא קיימת. יש מקרים בהם אפשר לטפל בזה באופן מילולי, יש מקרים בהם נדרש להשתמש בחומרים ואמצעים שונים. 

שנית, על הרופא (דק' איתן אוראל למשל) להיות מאוד סבלן עם המטופל ולדעת לספק לו את האווירה והתחושה הנכונים, בשביל שהוא יוכל להתמודד עם החרדה והטיפול בצורה טובה. 

שלישית, יש לבחון אופציות כיצד לייצר הליך טיפולי מהיר ונוח יותר, למשל, טיפולים מלאים ביום אחד, במקום לפרוס אותם על פני מספר ימים, שימוש בחומר הרדמה ועוד. כל דבר יכול לעזור כך או אחרת, כל דבר יכול להפוך את הטיפול להרבה יותר נעים.

כתוב/כתבי תגובה