זהירות! נחש צפע קטן יכול לגרום נזק גדול!

זהירות! נחש צפע קטן יכול לגרום נזק גדול!

בעונת הקיץ החמה מתחלקים האנשים לשני סוגים, אלה שמעדיפים לשבת בבית ולאכול ארטיקים וגלידות תחת מזגן מקרר ויש את המטיילים. האנשים שמזג האוויר החם בחוץ קורץ להם ומזמין אותם לצאת לטיולים בטבע, לעשות מסלולי הליכה או סתם לנסוע להשתזף על חוף הים.

אם אתם משתייכים לקבוצת האנשים המטיילים, חשוב שתדעו לאילו סכנות אתם חשופים במהלך טיול בטבע ולהגן על הגוף מפני קרינת השמש באמצעות קרם הגנה, להצטייד במזון ובכמות שתייה מספקת, בטלפון נייד, בפנסים לשעת חירום ולנעול נעליים סגורות.

נתקלנו בנחש! מה עושים?

אחת הסכנות הנפוצות ביותר שעלולות לצוץ במהלך טיול מסלולים בטבע היא היתקלות בנחשים. לא הרבה אנשים יודעים כיצד מתמודדים עם אדם שהוכש על ידי נחש וכמובן שמעט מאוד יודעים לזהות אילו סוגי נחשים נחשבים לארסיים ומי מהם לא.

רוב הנחשים המצויים בישראל נחשבים ללא ארסיים והכשתם אינה מהווה סכנה לבני אדם. חלק מהם משתייכים לקטגוריית הנחשים התת – ארסיים שתגובת האדם להכשתם מתבטאת בלא יותר מנפיחות מקומית והיא אינה מהווה סכנה.

נחש צפע ארצישראלי

הנחש הנפוץ ביותר ואף המסוכן מבין כל הנחשים בישראל, הוא נחש הצפע. מדובר בעצם גם בנחש הגדול ביותר שאורכו המקסימלי מגיע קרוב למטר וחצי ומשקלו יכול להגיע ל-1.5 ק"ג.

לנחש הצפע המצוי ישנם מספר סימני זיהוי אחד מהם הוא הראש המשולש הטיפוסי האופייני לנחשים ארסיים וכן את דוגמת המעוינים אשר לפעמים מחוברים לפס עקלתון בצבע חום – שחור המתפתל לאורך גבו.

הכשתו של נחש צפע היא ארסית ומסוכנת מאוד ועלולה לגרום למוות. לכן, במידה והוכשתם על ידי נחש צפע קטן או גדול, יש למהר ולהגיע לבית החולים הקרוב ביותר על מנת לקבל טיפול בנסיוב שינטרל את השפעת הארס.

למרות סימני הזיהוי הנפוצים של נחשי הצפע, קשה מאוד להבדיל בינם לבין נחשים אחרים שאינם ארסיים. ולכן, במקרה שנתקלתם בנחש או הוכשתם על ידו, חובה להגיע במהירות האפשרית לקבל טיפול רפואי וכדאי מאוד להביא איתכם את הנחש לבית החולים כדי לזהות את מינו ולתת לנפגע את הטיפול המתאים.

כתוב/כתבי תגובה