התמודדות עם חרדה בקרב דתיים

התמודדות עם חרדה בקרב דתיים

התופעה של 'חרדות' היא תופעה מוכרת וקיימת. היום כבר אין מי שלא נחשף אליה בייחוד לאחר האירועים הביטחוניים הרבים שחווינו כאן בארץ במהלך השנים האחרונות. אך לא כולם יודעים כי חרדה היא לא דווקא תוצאה של אירוע טראומטי בסדר גודל של פיגוע. היא יכולה להתנחל אצל כל אחד והיא לא חייבת להיות חרדה מפני אירועים מאוד דרמטיים וקשים. החרדה יכולה להיות עוצמתית ואמיתית ממש גם לקראת מבחן לא ממש גדול, היא יכולה להיות חרדת קהל, היא יכולה להיות חרדה מהימצאות במקומות מסוימים כמו מקומות גבוהים, מעליות וכדומה. החרדה באותן הסיטואציות עשויה לטפס לממדים זהים ממש כמו החרדה של אלו שחוו פיגועי תופת וראו דברים קשים ביותר.

לא מזלזלים בחרדה

חשוב לדעת כי חרדה, לא משנה מה תהיה הסיבה שלה, היא לא משהו שאנחנו יכולים לזלזל בה. כל מני שסובל מחרדה, סובל! פשוטו כמשמעו מכל תופעות הלוואי הקשות שלה. לא טוב לו, לא נוח לו, לא נעים לו והוא בהחלט חייב טיפול. ברוב רובם של המקרים יהיה לו קשה מאוד להתמודד עם החרדות ללא עזרה חיצונית.

כאן חשוב לשים לב כי הטיפול בחרדות חייב להינתן על ידי איש מקצוע שהוא קרוב לעולמו של המטופל. כך שאדם שאינו מכיר את הציבור הדתי למשל לא באמת וכל לתת את המענה המושלם לאדם הדת הסובל מחרדות. תופעות הלוואי של החרדה אצל האדם הדתי שונות מאוד מתופעות הלוואי שלה אצל האדם החילוני ולא תמיד יצליח איש המקצוע החילוני לעלות על הבעיה של האדם הדתי. הוא לא יוכל לאבחן כי הסיבה לכך שהוא וטל א ידיו למשל שוב ושוב נובעת מחרדה. הוא לא יבין כי חזרה שוב ושוב על פסוקי התפילה נובעת גם כן מסוג של חרדה, שמא הוא לא אמר את כולם כראוי.

עזרה דתית לאדם דתי

כאן בדיוק המקום לציין את החשיבות של פנייה אל איש מקצוע הקרוב לעולם הדתי. אל אדם שמכיר את כל הניואנסים של העולם הדתי ורק כזה אשר ידע איך וכיצד לטפל באדם הדתי ולהעניק לו את הטיפול לדתיים האפקטיבי והנכון עבורו.

קראו עוד על: טיפול בCBT

כתוב/כתבי תגובה