דרכים לטיפול באבנים בכליות

דרכים לטיפול באבנים בכליות

אבנים בכליות זוהי בעיה רפואית נפוצה ומוכרת יחסית הדורשת התערבות טיפולית במקרים מסוימים, בעיקר כאשר מדובר על אבנים בכליות שגודלן לרוב עולה על 5 מ"מ, שכן בגודל קטן מגודל זה לרוב הן נפלטות לבד מהגוף באמצעות השתן על ידי שתיית מים מרובים. במידה ואכן עולה שיש צורך לטפל באבנים בכליות יש מספר דרכים אפשריות לטיפול.

מהן הדרכים הקיימות היום לטיפול באבנים בכליות

אם בעבר הדרך לטפל באבנים בכליות הייתה אך ורק על ידי ניתוח פולשני במהלך השנים היו התפתחויות טכנולוגיות רפואיות אשר גרמו לכך שדרכי טיפול באבנים בכליות הוא הרבה יותר קל ופשוטו ויש מספר אפשרויות לטפל באבנים בכליות למשל:

  • ריסוק על ידי גלי הדף, פירורי האבנים יצאו באמצעות השתן, נעשה תחת טשטוש או הרדמה מקומית.
  • אורטרוסקופיה, טיפול אנדוסקופי המשלב אבחון למיקום האבן וגודלה וריסוק שלה על ידי קרן לייזר.
  • ריסוק מלעורי, ניתוח הנעשה תחת הרדמה כללית בו מוחרדת מצלמה לאיתור מקום האבן וריסוק האבן על ידי לייזר, אולטרסאונד מקומי וכדומה.
  • ניתוח.

לפי מה בוחרים באיזו דרך לטפל באבנים בכליות

הבחירה בשיטת הטיפול תלויה במספר גורמים החל מכמה אבנים יש, גודל כל אבן, המיקום במערכת השתן וכדומה. בנוסף כאשר מחליטים כי יש צורך להתערב באמצעות טיפול יש לפנות אל מומחה לאבנים בכליות ולא להמתין שהאבן תצא יש שיטות טיפול שמתאימות לאנשים רזים יחסית כמו שימוש בגלי הדף וזאת משום שגלי ההדף צריכים לחדור פנימה לתוך הגוף ועודפי שומן יכולים לפגוע בכך. כמובן שניתוח פולשני יהיה הפתרון האחרון ויבוצע רק כאשר לא תהיה כל ברירה אחרת שכן מדובר על פרוצדורה רפואית פולשנית, בעלת סיכונים גבוהים יותר מאשר פרוצדורות אחרות וכמובן שגם זמן ההחלמה מניתוח הינו ארוך יותר וכואב יותר.

כתוב/כתבי תגובה