צמחי מרפא – למה אנשים עדיין לא מאמינים בזה

צמחי מרפא – למה אנשים עדיין לא מאמינים בזה

צמחי מרפא הם שם כולל לצמחים שנמצאו בעל ערך מועיל ומרפא. צמחי מרפא הם חלק מחיינו מאז ימי הפרה-היסטוריה. עפ"י ממצאים ממערת שנידר בצפון מזרח עירק, ניאנדרתילים אשר חיו במקום לפני כ60,000 שנה השתמשו כבר אז בצמחי מרפא מקומיים לצורך טיפול במחלות. המרפאים וההרבליסטים (מי שעוסק בצמחי מרפא) דאז, השתמשו בצמחי המרפא שנמצאים בסביבתם ופיתחו דכים שונות ויצירתיות לנצל את ערכם ולהפיק מהם תרופות. במקביל החלה להתפתח רפואת הצמחים (פיטותרפיה) והשתמרה במהלך הדורות בכתב ובע"פ. ולמרות היות צמחי המרפא כל כך וותיקים ולמרות שיש לגביהם כל כך הרבה ידע וניסיון, עדיין נשמע פה ושם את המשפט "צמחי מרפא, אני לא מאמין בזה". מדוע זה קורה?

קושי בביצוע מחקרים

לעולם הרפואה יש בעיה עם עולם צמחי המרפא ולו רק בגלל הפן המחקרי. ה-FDA , רשות המזון והתרופות האמריקאית, נמצאת במלכוד. מצד אחד, יש דרישה מהציבור לצמחי מרפא ויש צריכה מסיבית שלהם, ורובם באמת מוכרים כבר שנים רבות לרפואה המסורתית והצטבר לגביהם ידע קליני. אך מהצד השני,  אין לרשות מושג כיצד לחקור ולבחון את המוצרים הללו בגלל  מורכבותם הכימית, קודם כל. צמח אחד אינו דומה לצמח שלידו מבחינת ריכוז החומרים הפעילים בו. אפילו עלים מהחלק התחתון של הצמח  אל מול עלים מחלקו העליון, אינם זהים. כל דבר יכול להשפיע על הצמח – המים, כמות השמש, החיידקים בסביבה, שעת הקטיף, אופן האחסון והשינוע ועוד. בעיה זו מהווה מכשול משמעותי בהתפתחות צמחי המרפא. והבאתם למצב בו הם עומדים באותה שורה עם התרופות הקונבנציונליות.

אולי יעניין אתכם גם: תרופות הומאופתיות

כדאיות כלכלית למחקרים

ונניח והיינו פותרים את בעיית המחקר, עדיין אין כדאיות כלכלית לבצעו.  צמחי מרפא אינם מוגני פטנט, הם לא ממומנים ע"י חברות הביטוח שלרוב סופגות את רוב עלות הטיפול התרופתי במדינות המפותחות. והם לרוב, ונמכרים במתח רווחים נמוך.

המלצות הרופא

כתוצאה, הרופא אינו שש להמליץ למטופל, לחולה על צמחי מרפא. מטופלים רבים מתייחסית להוראות רופאיהם כמשהו אבסולוטי ולכן אנשם רבים מפתחים חוסר אמונה בצמחי המרפא.

כתוב/כתבי תגובה