הפרעה טורדנית כפייתית – במה זה מתבטא?

הפרעה טורדנית כפייתית – במה זה מתבטא?

הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעת חרדה אשר מורכבת ממחשבות בלתי רצויות ופחדים וחרדות אשר מובילים את האדם לבצע פעולות חוזרות.

התנהגויות כפייתיות אלה משבשות את אורח החיים של האדם אשר סובל מהן, ופוגמות במידה ניכרת באיכות החיים שלו.

במסגרת מאמר זה נספר לכם על המאפיינים של הפרעה טורדנית כפייתית, על מנת שתלמדו להכיר את התופעה בצורה עמוקה ויסודית יותר, על מנת שתוכלו לקבל את העזרה לה אתם זקוקים – או להציע אותה לאנשים שאתם מכירים אשר שמתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית.

הפרעה טורדנית כפייתית – איך היא באה לידי ביטוי?

  • תסמינים אובססיביים (כפייתיים) – במסגרת הפרעה טורדנית כפייתית, אובססיות יכולות לבוא לידי ביטוי בדמות מחשבות חוזרות ובלתי רצויות, כמו גם דחפים או דימויים פולשניים אשר עלולים לגרום לאדם לחוות תסמינים של חרדה. אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית מנסים להתעלם מדחפים אלה, או להיפטר מהם על ידי ביצוע התנהגות כפייתית או טקס מסוג כזה או אחר. פעמים רבות תסמינים אלה באים לידי ביטוי באמצעות התנהגויות כפייתיות בהקשר של ניקיון, קושי להתמודד עם חוסר וודאות, שמירה על סדר וסימטריה וכדומה.
  • דחפים וטקסים – במסגרת הפרעה טורדנית כפייתית דחפים וטקסים הם התנהגויות שהאדם אשר סובל מתופעה זו מונע לבצע בעוצמה שהוא איננו מסוגל לשכך. מדובר על דפוסי התנהגות חוזרים אשר המטרה העיקרית שלהם היא להפחית את החרדה אשר קשורה לאובססיות, או למנוע את האפשרות שמשהו רע יקרה. אנשים אשר מתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית מפתחים טקסים או חוקים אשר מאפשרים להם לשכך את רמת החרדה שלהם בתגובה למחשבות הכפייתיות שהם חווים. דחפים וטקסים אלה בדרך כלל קשורים לשטיפה וניקיון, בדיקה, ספירה וכדומה.

> גם אתם זקוקים לייעוץ וסיוע בנושא? פנו עוד היום אל מכון לאבחון פסיכולוגי!

כתוב/כתבי תגובה