טיפול בפוסט טראומה

טיפול בפוסט טראומה

פחד הוא רגש חשוב שמעורר שינויים בשבריר שניות בגוף, כך שהוא יכול להגן על עצמו מפני סכנה. תגובת "להילחם או לברוח" זו תגובה נורמלית שנועדה להגן על האדם מפני נזק. אך בהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), תגובה זו משתנה או נפגמת. 

טיפול בפוסט טראומה 

אנשים עם פוסט טראומה, עלולים לחוש לחוצים או מפוחדים לאחר אירוע טראומטי, גם כאשר הם כבר אינם בסכנה.

באשר לסיבות פוסט טראומה, כיום מדענים רבים מתמקדים בגנים הממלאים תפקיד ביצירת זיכרונות מפחידים. מדענים אחרים מתרכזים בחקר חלקים במוח העוסקים בפחד ומתח.

ההבנה כיצד נוצרים זיכרונות מפחידים, עשויה לסייע בזיהוי או עידון התערבויות להפחתת הסימפטומים של PTSD.

באיזה גיל יכול להופיע פוסט טראומה? 

פוסט טראומה, יכול להופיע בכל גיל, כולל בגיל ילדות וגיל מבוגר. בין 70 ל-90 אחוז מהמבוגרים בגילאי 65 ומעלה, נחשפו לפחות לאירוע אחד שעלול להיות טראומטי במהלך חייהם.

בהתבסס על מדגם קהילתי של מבוגרים, כ-70% מהגברים המבוגרים, דיווחו על חשיפה לכל החיים לטראומה; נשים מבוגרות דיווחו על שיעור נמוך יותר, בסביבות 41%.

פוסט טראומה למבוגרים 

למרות שהספרות על PTSD בקרב מבוגרים גדלה, עדיין יש מחסור במחקרים שיבדקו טראומה בקרב אוכלוסיות גריאטריות. לכן ייתכן שההערכות הנוכחיות, עשויות לייצג פחות את שכיחות הפוסט טראומה בקרב מבוגרים.

מכיוון שתסמיני לחץ פוסט טראומטיים יכולים להופיע מאוחר יותר בחיים, ההבנה, ההערכה והטיפול במתח פוסט טראומטי, הם נושא בעל חשיבות מיוחדת לאנשי מקצוע כמו ד"ר לידיה לרנר העובדים עם מבוגרים.

כדי להשיג הבנה קלינית טובה יותר של פוסט טראומה במבוגרים במקרים ספציפיים יותר, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם רופא בעל שם, ולקבל ממנו חוות דעת מקצועית על אופן הטיפול.

כתוב/כתבי תגובה