ד"ר קובי שגיא משיב: באיזה גיל כדאי להתחיל טיפול הרטבת לילה

ד"ר קובי שגיא משיב: באיזה גיל כדאי להתחיל טיפול הרטבת לילה

הרטבת לילה הינה התופעה בה ילד מרוקן את השלפוחית שלו בצורה בלתי רצונית. חשוב להבדיל בין תופעה של הרטבת לילה ראשונית לבין הרטבת לילה משנית, כאשר במקרה הראשון מדובר על ילד שעוד לא סיים תהליך גמילה מלא, ואילו במצב השני מדובר על ילד שכבר נגמל אך עדיין ממשיך להרטיב בלילה. חשוב לציין כי תהליך הגמילה הינו תהליך סובייקטיבי, ישנם ילדים שתהליך הגמילה שלהם יהיה איטי והדרגתי ביותר, ואילו ילדים אחרים שיצליחו להיגמל תוך זמן קצר בלבד. חשוב להיות סבלניים וקשובים לצרכים של הילד מסביר ד"ר קובי שגיא, היות ולכל ילד יש את הקצב שלו. כמו כן, כדאי לזכור כי מנגנון ההתאפקות אינו מנגנון מולד, אלא מנגנון נרכש שאנחנו מסגלים לעצמנו כדי להתאים לסביבה שבה אנחנו חיים. באופן כללי, כדאי לדעת כי אין שום טעם להתחיל טיפול הרטבת לילה לפני גיל 4 וישנם שיגידו אפילו עד גיל 5.

ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא: כל מה שחשוב לדעת לגבי התזמון של התחלת טיפול בהרטבת לילה

כאמור, טיפול בהרטבת לילה הינו טיפול שאין שום טעם להתחיל אותו לפני גיל 4. עד גיל 4 מוסיף ד"ר קובי שגיא הילד אינו בשל ולכן לא יצליח לשתף פעולה לצורך הצלחת הטיפול. ישנם הורים שבוחרים טיפול תרופתי על פני טיפול התנהגותי, אך למעשה אם הילד בריא ואין לו שום לקות מורפולוגית, אין שום סיבה שלא לנסות את הטיפול ההתנהגותי. המטרה היא פשוט ללמד את הילד להתעורר ברגע שהשלפוחית שלו מתמלאת, דבר שיכול לקחת מעט זמן אך בהחלט שווה את ההשקעה. כמו כן, חשוב לעורר מוטיבציה אצל הילד לשתף פעולה עם הטיפול, היות וילד שלא ירצה לשתף פעולה יגרום ללא ספק לאי הצלחת הטיפול. מסיבה זאת בדיוק, חשוב לא למהר לטפל, אלא להגיע לטיפול אך ורק כשהילד בשל לכך ומעוניין לטפל בתופעה. מוטיבציה טובה יכולה להיות הרצון לישון אצל חברים או לא להרגיש מבוכה בשעות הבוקר.

לסיכום, מומלץ להתחיל טיפול בהרטבת לילה אצל ד"ר קובי שגיא כאשר הילד בן 4, גמול מהרטבות בשעות היום ומביע רצון ומוטיבציה לטפל בתופעה.

כתוב/כתבי תגובה