מה זה אבנים בכליות

מה זה אבנים בכליות

אחד הפרקים הבלתי נשכחים של סדרת המופת "סיינפלד" עסקה באבנים בכליות. לאחד מגיבורי הסדרה היו אבנים, והוא לא ידע כיצד להתמודד איתן, עד שהם פשוט יצאו ממנו. התגובות שלו אולי היו מוקצנות, אך למען האמת, הן לא שונות מתגובות אמיתיות של אנשים שיש להם אבנים בכליות.

אבנים בכליות זו מחלה מאוד נפוצה, הן בקרב נשים והן בקרב גברים (מידע נוסף). מדובר על מחלה שנובעת מכך שמלחים מופרשים בשתן ומתגבשים לכדי אבנים בכליות. מדובר במלחי סידן, חומצות שתן וחומרים אחרים, חלקם אנחנו צורכים על בסיס קבוע, אחרים נמצאים בגוף (זו אחת הסיבות מדוע לא מעט אנשים מתמודדים עם אבנים בכליות במדינות מפותחות, שכן הם צורכים הרבה סידן שנמצא בגבינות, חלב ומרכיבי מזון אחרים). צריך לומר שמלבד סיבות אלה, הרי שיש גם סיבות נוספות להיווצרות התופעה, כולל סיבות מולדות וכן תופעות לוואי של מחלות שונות.

הרבה פעמים קשה לאבחן אבנים בכליות, והתסמינים העיקריים הם כאבים עזים ואי ספיקה של הכליות, במקרים קיצוניים. התסמינים שכן יכולים להסביר היווצרות של התופעה, הם דימום בשתן (כמות מוגברת או כמות מאוד נמוכה), כאבים חדים באזור המותן עם הקרנה לאזור המפשעה. האבחון אגב נעשה דרך צילומים, כגון, רנטגן, אולטרא סאונד, CT, הכל כמובן באזור הבטן, וכן באמצעות בדיקות שתן.

כיצד מטפלים בבעיה? יש כמה דרכים נפוצות. יש מקרים בהם הרופא מציע פשוט לחכות שהאבנים יצאו לבד, באופן טבעי. זה אומנם כואב מאוד, אך זה עדיף על שיטות אחרות כמו שיטת ריסוק האבנים בכליות. יש אפשרות לטפל באבן החוסמת באמצעות גלי הדף מיוחדים, וכן יש אפשרות לעבור ניתוח, בין אם זה ניתוח אורטרוסקופיה או ניתוח בטן פתוח.

בכל מקרה, כל התהליך יתבצע אחרי אבחון מדוקדק, לאחר מכן הרופא יידע בדיוק מה המצב שלנו וכיצד נכון מבחינתו לגשת אל הנושא. מהצד שלנו, אנחנו צריכים לקרוא את כל החומר בנושא, בין אם זה בשביל להבין כיצד לטפל בבעיה, כיצד עלינו להתייחס אליה, ומה אנחנו יכולים לעשות בשביל שזה לא יחזור על עצמו בעתיד.

 

וטרינר כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
שימורים לחתולים או מזון יבש – מה עדיף?
לאמץ חתול זה לא עניין של מה בכך. אנחנו, כתור הבעלים החדשים של החתול, צריכים לדאוג לכל הצרכים שלו. ממש...
קרא עוד »
מרץ 15, 2022
גמילה ממריחואנה – יש חיה כזו בכלל?
תאמינו או לא, אכן כן, יש חיה כזו שנקראת "גמילה ממריחואנה". אמנם חלק גדול מהאנשים בטוחים שאי אפשר להתמכר...
קרא עוד »
אוג 19, 2021
איך מתמודדים עם חרדות?
מי שמתמודד עם חרדות, יודע כיצד הן משתלטות על הראש מבלי שבכלל שמים לב. כשהתקף חרדה משתלט על המוח, כמעט...
קרא עוד »
יונ 24, 2020