מה תפקידה של חומצה פולית

חומצה פולית

חומצה פולית, היא ויטמין מקבוצת ויטמין B, והיא נחשבת לאחד הויטמינים החשובים ביותר לאדם ובפרט בקרב נשים לפני ובזמן הריון. 

על פי מחקרים שונים, נלמד שחומצה פולית מונעת בין היתר, מומים בעוברים וכן מפחיתה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם. מעבר לכך, היא הכרחית לצורך יצירת תאים חדשים בגוף ושמירתם. אחת הסיבות שנשים נדרשות לקחת חומצה פולית לפני ובזמן הריון, היא שבמהלך תקופת ההיריון, בשלבים מוקדמים, האישה עלולה להתמודד עם מחסור בחומצה פולית בגוף, מה שעלול להוביל בסופו של דבר למומים שונים אצל העובר, בין היתר במוח ובמערכת העצבים. 

מעבר לכך, חומצה פולית הכרחית להתפתחות העובר כבר בשלבים הראשונים של ההריון ומעבר לכך. היא עוזרת בהתפתחות איברי גוף, כולל התפתחות המוח. חשוב להדגיש, מחקרים על כך כבר הוצגו בשנות השלושים של המאה ה-20, ועם השנים נוצרו מחקרים נוספים, בין היתר על כך שחומצה פולית עוזרת להתמודד עם אנמיה בדם. 

מה הם המקורות של חומצה פולית וכמה צריך לצרוך

בעיקרון, יש שני מקורות עיקריים לחומצה פולית. אפשר לצרוך אותה באמצעות מזון, כגון ירקות, קטניות, דגנים. אפשר למצוא את החומצה גם בדגני בוקר מועשרים וכן בלחמים. יחד עם זאת, מומחים אינם ממליצים להסתפק רק במקור זה, אלא גם במקור השני, תוספי תזונה שאפשר למצוא בבית מרקחת פארמה סייל. ההסבר הוא, שאז הספיגה היא הרבה יותר מלאה, איכותית ומאפשרת לגוף לקבל את המרכיבים הנדרשים לו באופן מלא. אפשר למצוא את התוסף במינונים שונים, ויש לצרוך אותו על פי המלצת הרופאים. 

בעיקרון, רופאים ממליצים לצרוף כמות של 5 מ"ג ליום, אך ייתכן מאוד שתידרש כמות גדולה יותר. חשוב להדגיש, נשים אשר צורכות חומצה פולית לפני ובזמן הריון, רצוי שלא יצרכו אלכוהול, מאחר והצריכה פוגעת במעבר של החומצה לעובר. 

לפני סיום צריך להדגיש, ההמלצה היא לקחת חומצה פולית לפחות שלושה חודשים לפני כניסה להריון, כאשר עם הזמן המינון יגדל על פי הצורך, על מנת שהאם והעובר יקבלו את הכמות הנדרש על פי הצרכים שלה ושלו.

וטרינר כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לא להיות ביישן? 5 טיפים מועילים.
זה משהו שאפשר לתקן. ביישנות אומנם היא תכונת אופי אבל אין הדבר אומר שזה לא בר שיפור או שינוי בהדרגה...
קרא עוד »
פבר 27, 2021
גם בריא, גם חינוכי – ODT
אם אתם מורים המחפשים עבור הילדים בכיתה שלכם פעילות חווייתית לערב כיתה או יום גיבוש מהנה, כדאי מאוד...
קרא עוד »
ינו 22, 2019
שיפוצים בחיפה: השראה וטיפים
מתכננים לשפץ את הבית? כמוכם יש לא מעט אנשים שמעוניינים להעניק לדירתם מראה מחודש וייחודי באמצעות...
קרא עוד »
ינו 16, 2019