למי מתאים טיפול CBT?

למי מתאים טיפול CBT?

טיפול CBT מוכר לנו גם בשם טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול מציע מענה למצבים בהם מתמודדם עם בעיות או קשיים רגשיים. השיטה מספקת למטופלים פתרונות וכלים להתמודד בצורה נכונה עם המצב, וכך היא מאפשרת למתמודד לפתור את הקושי שלו בתקופה קצרה יחסית. 

לאילו מקרים מתאים הטיפול?

טיפול CBT מתאים מוכיחה את עצמה כיעילה במיוחד עבור שיפור איכות החיים, שינוי התנהלות ל המטופל וכן שיפור ביצועים. השיטה נמצאת כיעילה מאוד למקרים של חרדות, דיכאון, אובססיות, התקפי חרדה, פוסט טראומה וכפייתיות.

על השיטה ועל הטיפול

הטיפול יוצא מנקודת הנחה שלכל קושי שאדם חווה יש בסיס עמוק שקיים בתת מודע שלו. כאשר מטפים בגורם התוצאות נעלמות. במהלך הטיפול יידרש המטופל לשתף פעולה עם המטפל ולעבוד יחד אתו. במהלך הטיפול ילמד המטופל כיצד להתמודד עם מצבים שונים או תהליכים לא נעימים שהוא נוטה להישאב לתוכם בחייו. המטופל ילמד כיצד לרכך את התגובה שלו למצבים קשים וכן להתגבר על הקושי שנוצר. בצורה כזו יכול המטופל לעצור את הגלגל ולמנוע החמרה של תופעות מעיקות שמטרידות אותו בחייו. 

מטופל שיש לו יכולת ליישם

חשוב להבין כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי דורש מידה מסוימת של הבנה, יכולות אישית וכושר ניתוח עצמי. מי שאין לו את היכולות הללו לא יוכל להיעזר בשיטת הטיפול, כיוון שאין לו דרך להבין ולנתח נכון את המצב שלו, ובוודאו שהוא גם לא יוכל ליישם את כל מה שהוא שומע ולומד. כמו כן חייב המטופל להגיע עם מידה רבה של מוטיבציה לבצע שינוי ולשפר את איכות החיים שלו. במצבים בהם נשלח אדם לטיפול למרות רצונו, התוצאות לא ישביעו רצון.

מעבר לכך, תוכלו לקרוא גם על איך בוחרים פסיכולוג?

שלבים בטיפול

השלב הראשון בטיפול הוא שלב הגדרת הבעיה. לאחר שמגדירים את הנקודה ניתן להמשיך הלאה ולהגדיר את נקודת היעד אליה חותרים להגיע במהלך הטיפול. כאשר נקודת המוצא ונקודת היעד מחוורים לשני הצדדים אפשר לצאת לדרך. מהלך הטיפול יתנהל לפי היכולות האישיות של המטופל והכלים שלו לחולל שינוי. הוא ילמד לזהות את נקודות הקושי ולשנות את המסלול לטובה.

כתוב/כתבי תגובה