סוגים של הפרעות שינה

סוגים של הפרעות שינה

להפרעות שינה ישנן השלכות חמורות על מצב בריאותנו, תפקודנו היומיומי, מצב הרוח והתפקוד בכלל. שינה איכותית הכרחית לחיי יומיום מספקים ולכן יש לנקוט בכל האמצעים כדי להפחית עד למינימום את ההפרעות בשינה. המקרה הידוע ביותר הוא של נחירות. קולות רמים אלה מעיקים על בני הבית ומשקפים הפרעה באספקת האוויר לגוף במהלך הנשימה. היצרות דרכי האוויר בגלל חסימה על ידי החיך, הלשון או של איבר אחר – מובילה לקולות שאנו משמיעים במהלך הלילה. נחירות נחשבות להפרעה קלה יחסית אבל הן מעיקות ומונעות שינה משותפת באותה מיטה ולעתים אף באותו בית. הנזק נגרם לבני הבית ופוגע במרקם המשפחתי.

הפרעת השינה החמורה יותר היא דום נשימה. דום נשימה פירושו שהסובל ממנו סובל מנשימה מקוטעת במהלך שנתו ולתופעה זו עלולות להיות השלכות חמורות על חיי היומיום ועל המצב הבריאותי. דום נשימה בשינה מוביל להקטנת אספקת החמצן למוח במהלך השינה, למצבים בלתי צפויים של הפסקת שינה והתעוררות באמצע הלילה ולפגיעה בתפקוד היומיומי. ההשלכות של דום נשימה עלולות להיות חמורות ולהוביל לדיכאון, הירדמות באמצע היום, השמנה כתוצאה מאכילה מופרזת ומחלות לב. מדובר כאמור במצב שלא ניתן לאבחן בכוחות עצמנו אבל פנייה לבדיקה רפואית במקרה של חשד לדום נשימה בשינה – תוכל לאשר או להפריך את החשד. חשד כזה צריך להתעורר אם אתם סובלים מעייפות כרונית וקשיים בריכוז, יובש בפה בבוקר או כאבי ראש תכופים.

בפנייה למעבדת שינה תוכלו לקבל תשובות מלאות על התהיות בקשר להפרעות אפשריות בשינה. בדיקה כזו מתצעת בימינו גם בבית ואין צורך לחכות לתור או לבלות לילה מחוץ לבית. לאחר קבלת מכשיר המדידה והדרכה מתאימה – תוכלו להתחבר אליו בכוחות עצמכם ולבצע את הבדיקה. התוצאות יועברו לרופא שיקבע האם קיימת הפרעת שינה ואיך לטפל בה במקרה שהתשובה חיובית. הפרעות שינה מקשות על החיים שלנו ושל הסובבים אותנו ולכן אין לזלזל בהן ויש לעשות את מרב המאמצים כדי לצמצם אותן ככל האפשר. איחור בטיפול בתופעה עלול להחמיר את מצבכם ולגבות מחיר כבד.

 

כתוב/כתבי תגובה