תאונת עבודה לעצמאי – מה עושים

תאונת עבודה לעצמאי – מה עושים

בדומה לשכירים, גם עצמאים זכאים לסוגים שונים של פיצויים או תגמולים, במקרה של תאונת עבודה. במידה ועברתם תאונה בעבודה, בדרך לעבודה, כאשר חזרתם מלקוח או ספק שלכם, חשוב שתדעו מה עושים לצורך מיצוי הזכויות. 

לעדכן מיידית את הרופא 

לא תמיד חומרת הפגיעה ברורה מהרגע הראשון. לכן, בכל פגיעה בעבודה שבה יש ספק לגבי הצפוי בהמשך, חשוב לעדכן מידית את הרופא. יש להודיע בקופת החולים או לציין בחדר המיון כי נפגעתם בזמן עבודתכם. זה מקל להוכיח את הפגיעה ואת הקשר שלה לעבודתכם כעצמאים, כאשר הדיווח נעשה סמוך ככל האפשר לפגעה. 

קראן על תאונות עבודה לעצמאיים >>>

עדויות מהפגיעה ומסירת טפסים

טיפול רפואי בהקדם חשוב הן מבחינת ההחלמה והן לצורך מימוש כל הזכויות. תאונת עבודה לעצמאי עשויה להתרחש בנוכחות אנשים שונים וכדאי שיהיו בידכם עדויות מרגע הפגיעה. בין היתר, יכולים לשמש עדויות בכתב, מסמך הזמנת עבודה לתאריך רלוונטי, תצהיר של עדים, דוחות רפואיים. ישנם בביטוח לאומי טפסים מיוחדים לעצמאים, שיש להגיש בכל תביעת תאונות עבודה. חשוב לעדכן את מועד הפגיעה, את הנסיבות. שימו לב שתמלאו בצורה מפורטת את הטפסים הרלוונטיים כגון טופס 283.  

דמי פגיעה לעצמאים

כדי לקבל את הפיצוי בגין תאונת עבודה לעצמאי יבדקו בביטוח לאומי את כל המסמכים, העדויות, חוות הדעת הרפואיות וכיוצא באלה. על פי חוק, תאונת עבודה זו תאונה שקורית לשכיר או לעצמאי, בזמן העבודה, בנסיעה לעבודה או בחזרה, תוך כדי משלוח היד והעיסוק המקצועי. דמי פגיעה עבור תאונת עבודה לעצמאי משולמים עקב התקופה שבה האדם מוגבל ביכולתו לעבוד מטעמים רפואיים. מדובר בקצבה שיכולה להגיע עד ל-75 מהשכר. בנוסף, זכאי הנפגע בתאונת עבודה לטיפול רפואי ללא עלות. התשלום המגיע מכסה עד תקופה של 13 שבועות של היעדרות מעבודה. 

 

כתוב/כתבי תגובה