איך אני אדע שאני זקוק לשתלי שמע?

איך אני אדע שאני זקוק לשתלי שמע?

אחד מהחושים החשובים ביותר הינו חוש השמיעה. אם אני מרגיש שהשמיעה שלי נפגעה, אזי עלי לגשת לרופא א.א.ג לבדיקה. אם הבדיקה הקלינית תקינה ואין דלקת או שעווה אזי הוא יצייד אותי בהפניה לבדיקה אצל קלינאי תקשורת. היא נעשית בתא אקוסטי, ולרוב, הממצאים המגיעים ממנה מספקים כדי לקבוע איזה דרגת לקות שמיעה קיימת.  התוצאות מועלות על מסמך שעימו יש להגיע חזרה לרופא. במידת הצורך, הוא יפנה הלאה לייעוץ למכון שמיעה לצורך קבלת החלטות אופרטיביות. לכל דרגת לקות שמיעה ניתן להתאים מכשירים דיגיטאליים מוצלחים. אלא אם כן, הבעיה הינה חריפה ומחייבת ניתוח שתל שבלול.

שתלי שמע

שתלי שמע נדרשים במקרים בהם האוזן הפנימית (השבלול) אינה מתפקדת. הסיבות יכולות להיות מלידה או לאחר מחלות שונות כמו הסתיידות בשבלול. אם חליתי והאוזן הפנימית אינה מתפקדת ואינה מעבירה צלילים אזי קלינאי תקשורת יידע לאבחן זאת. ירידת השמיעה בכל מצב כזה היא חזקה ומשתקפת  במסמכים המעידים כי איני שומע כלל או בדרגה נמוכה מאוד. אם אני הורה לתינוק או פעוט,  הרי שקיימות בדיקות אחרות ושונות אשר יכולות להעיד על בעיה דומה. וגם כאן קלינאי תקשורת יידע לאבחן ולספק את ההמלצות הנדרשות.  

ניתוח מורכב

הקלינאי ימליץ בפני  על ניתוח ואז עלי להתחיל בתהליך מול קופת החולים בה אני חבר. מדובר על ניתוח יקר הממומן על ידה. הניתוח הינו מורכב ובמהלכו משתילים התקן רפואי אשר עוקף את השבלול, מתחבר ישירות לסיב העצב, וממנו אל האזור במוח האחראי על שמיעה. תוצאות הניתוח, הינן, לרוב, טובות מאוד ולאחר סדרת כיוונוני תדרים  אוכל לחזור לשמוע היטב. כדאי לי להשקיע מאחר והפרוצדורה מאפשרת תקשורת עם כל הסביבה ומשדרגת את איכות החיים.

כתוב/כתבי תגובה