פוסט טראומה מהצבא – כל מה שצריך לדעת

מדינת ישראל רצופה במלחמות ואירועי הסלמה לעיתים קרובות, לצערנו הרב. דבר זה משפיע כמובן על בריאות הנפש של החיילים שלנו. רבים סובלים מפוסט טראומה מהצבא, וזה משהו שכל חייל וחיילת שמשרתים את המדינה חייבים לקחת בחשבון. פציעות שונות במסגרת השירות בצה"ל יכולות להיות לא רק גופניות אלא גם נפשיות. מראות קשים שמשפיעים שנים רבות לאחר מכן על הבריאות הנפשית של החייל, השתתפות במלחמות ומבצעים כבירים שמותירים צלקות בנפש יכולים להוות עילה לתביעת אחוזי נכות והכרה בתור סובלים הלם קרב.

רשלנות רפואית במסגרת צבאית

למרות שחיילים במסגרת הצבאים חייבים להישמע להוראות הפקודות ולבצע את משימתם בשטח, לא אחת קורה שהיה ניתן לבצע את הפעולות הצבאיות תוך כדי הימנעות מסיכונים מיותרים שעלולים לפצוע את נפשו וגופו של החייל המשרת. במקרים אלו, ייתכן ויהיה אפשר לתבוע את משרד הביטחון, המפקח על עניינים אלו, בגין רשלנות רפואית שנעשתה במסגרת הצבא.

מי יכול להגיש תביעה בגין פוסט טראומה?

כל חייל וחיילת המשרתים בצבא בשירות חובה, סדיר וקבע הסובלים מבעיה נפשית שנגרמה במסגרת השירות הצבאי או בגללו, רשאים להגיש בקשה של תביעה נגד משרד הביטחון בגין פוסט טראומה. לרוב ניתן לראות חיילים שהשתתפו במבצעים צבאיים, מלחמות, התקלות עם אויבים במארבים ועוד מקרים רבים ומאתגרים שמתרחשים במסגרת הצבאית.

השגת אחוזי נכות ממשרד הביטחון

הכרה בתור הלום קרב יכולה להעניק לחייל אחוזי נכות, בהם תכיר המדינה ותעניק להם הטבות והקלות רבות, לרבות פיצויים כספיים וקצבאות. בזכות אחוזי הנכות יכול החייל לדרוש ולקבל טיפולים פסיכולוגיים וסיוע רב על חשבון המדינה. חייל שרוצה עזרה בנוגע להגשת כתב התלונה ותביעה ולא יודע היכן להתחיל, חייב לפנות אל משרד עורכי דין מקצועיים המבינים בתחום זה.

כתוב/כתבי תגובה