נסיגת חניכיים – כל מה שצריך לדעת בנושא וכיצד טיפול נכון יכול לשנות את החיוך שלך?

חיוך יפה יכול להגביר את הביטחון ולהשאיר רושם מתמשך. עם זאת, נסיגת חניכיים יכולה להשפיע באופן משמעותי על המראה והבריאות של החיוך שלך. בשורות הבאות נעמיק בסיבות לנסיגת חניכיים ונחקור כיצד טיפול נכון יכול להשפיע לטובה על החיוך שלך, להחזיר הן את האסתטיקה והן את בריאות הפה.

מהי נסיגת חניכיים? 

נסיגת חניכיים, היא מצב שבו רקמת החניכיים המקיפה את השיניים נשחקת בהדרגה, וחושפת את שורשי השן. זה יכול להוביל לרגישות מוגברת בשיניים, מראה ארוך יותר של שיניים, וחיוך פחות אסתטי. במקרים חמורים, נסיגת חניכיים עלולה לגרום לאובדן שיניים אם אינה מטופלת.

מה גורם לנסיגת חניכיים?

מחלת חניכיים (פריודונטיטיס): הגורם העיקרי לנסיגת חניכיים הוא מחלת חניכיים, במיוחד דלקת חניכיים. כאשר חיידקים מצטברים בפה, הם יכולים להדביק ולהצית את רקמת החניכיים, מה שמוביל לנסיגת חניכיים. היגיינת פה לקויה, עישון, שינויים הורמונליים ותרופות מסוימות עלולים להגביר את הסיכון לפתח מחלות חניכיים.

צחצוח שיניים אגרסיבי: צחצוח שיניים נמרץ או שימוש במברשת שיניים עם זיפים קשים עלולים לגרום לרקמת החניכיים להישחק עם הזמן. הלחץ והחיכוך המוגזמים עלולים לשחוק את החניכיים ולחשוף את שורשי השיניים העדינים.

גנטיקה והיסטוריה משפחתית: אנשים מסוימים עשויים להיות בעלי נטייה גנטית לרקמת חניכיים דקה או חלשה, מה שהופך אותם לרגישים יותר לנסיגת חניכיים. בנוסף, היסטוריה משפחתית של מחלת חניכיים יכולה להגדיל את הסיכוי לפתח נסיגת חניכיים.

חריקת שיניים (ברוקסיזם): חריקת שיניים כרונית או הידוק שיניים עלולה להפעיל לחץ מוגזם על השיניים והחניכיים, מה שמוביל לנסיגת חניכיים. התנועה והכוח החוזרים ונשנים יכולים לגרום לחניכיים לסגת עם הזמן.

כיצד הטיפול הנכון יכול להשפיע לטובה על החיוך שלך

אבנית והקצעת שורשים: במקרים של מחלת חניכיים קלה עד בינונית, ניקוי שיניים מקצועי המכונה סילוק אבנית והקצעת שורשים יכול לטפל ביעילות בנסיגת חניכיים. הליך זה כולל הסרת הצטברות פלאק ואבנית מתחת לקו החניכיים והחלקת שורשי השן כדי לקדם חיבור מחדש של רקמת החניכיים.

השתלת חניכיים: במקרים חמורים יותר של נסיגת חניכיים, מומלץ לבצע השתלת חניכיים. הליך זה כרוך בלקיחת רקמה מחלק אחר של הפה, כגון החיך, והצמדתה לאזורים הפגועים. השתלת חניכיים מסייעת לכסות שורשי שיניים חשופים, להגן על מבנה השן שמתחתיו ולשקם קו חניכיים בריא יותר.

טיפול אורתודונטי: במקרים מסוימים, טיפול אורתודונטי, כגון סמכים או קשתיות שקופות, עשוי להועיל לטיפול בנסיגת חניכיים. על ידי יישור נכון של השיניים ושיפור המיקום שלהן, טיפול אורתודונטי יכול לעזור לחלק מחדש את הכוחות המופעלים על החניכיים, ולהפחית את נסיגת החניכיים.

שיפור הרגלי היגיינת הפה: שמירה על היגיינת פה מעולה חיונית למניעה וטיפול בנסיגת חניכיים. צחצוח קבוע עם מברשת שיניים בעלת סיבים רכים, שימוש בחוט דנטלי עדין ושימוש במי פה אנטי-מיקרוביאליים יכולים לעזור להסיר פלאק וחיידקים, ולקדם את בריאות החניכיים.

למידע נוסף היכנסו לאתר של מרפאת ד"ר הכהן

וטרינר כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מדוע חשוב לטפל במצב של קטרקט?
קטרקט הוא עכירות של העדשה הטבעית בתוך העין. ככל שאנו מתבגרים, העדשה שלנו עלולה לאבד את השקיפות שלה...
קרא עוד »
דצמ 22, 2021
הצרת היקפים בזרועות – מיותר או הכרחי
כל הנושא של הצרת היקפים, הרזיה, המסת שומנים וכן הלאה הוא נושא נדוש שנטחן שוב ושוב עד דק. אנשים רבים...
קרא עוד »
אוג 28, 2020
תאורה שקועה בגבס
נורות גבס הן דרך מצוינת להביא את עיצוב הבית שלך לשלב הבא. הן הדרך המושלמת להוסיף קצת צבע ואווירה בסלון...
קרא עוד »
דצמ 20, 2022