מה זה וגיניזמוס ואיך מטפלים?

מה זה וגיניזמוס ואיך מטפלים?

כבר מספר שנים שאת מתקשה לקיים יחסי מין עם בני זוג שהיו לך כתוצאה מכאבים חזקים, אך כעת שהתמסדת והשאיפה היא להביא ילד לעולם עם בן זוגך – האפשרות הזו נראית כבלתי אפשרית כתוצאה מהכאבים שתוקפים אותך במהלך האקט המיני עם בן הזוג. כיוון שקושי בקיום היחסים משפיע לא רק על חיי הזוגיות האיכותיים אלא גם על ההצלחה בהמשכיות המשפחה שלך – כדאי שתפני בהקדם לטיפול מקצועי על ידי מומחה לגינקולוגיה.

ברוב המקרים הסיבה השכיחה לכאבים בזמן קיום יחסים היא כתוצאה מתופעת וגיניזמוס , המוכרת גם בשם וגיניסמוס. זוהי תופעה ממנה סובלות נשים כתוצאה מהתכווצויות חוזרות ונשנות בנרתיק בכל מגע באזור זה, ולכן קיים קושי בקיום יחסים, החדרת טמפונים או אפילו ביצוע של בדיקות גניקולוגיות על ידי רופא נשים.

כיצד ניתן לאבחן וגיניזמוס?

במהלך השנים נעשו מחקרים רבים סביב תופעת הווגיניזמוס ממנה סובלות לא מעט נשים, ולכן נמצא כי הגורם לכך הוא בעיקר נפשי כאשר טראומות עבר משפיעות על הפעלת שרירי הנרתיק וגורמות להם להתכווץ באופן לא רצוני. אך ישנן נשים שאינן חוו כל טראומה הקשורה לאיבר מינן, ובכל זאת סובלות מתופעה מכאיבה ומטרידה זו.

לכן נקבע גורם נוסף לכיווצים הלא רצוניים של שרירי הנרתיק הקשור אל העצבים הנמצאים באזור זה, כאשר נשים המאובחנות בתסמינים של וגיניזמוס נמצאו עם רגישות יתר של סיבי העצב הממוקמים בפתח הנרתיק, ומכאן הכאבים וחוסר האפשרות לקיום יחסי מין.

דרכי טיפול בווגיניזמוס

כפי שניתן לראות, קיים קושי מסוים לקבוע את האבחנה המתאימה לכאבים בנרתיק במהלך קיום יחסים, כך שדרך הטיפול המתאימה צריכה להיעשות רק בהתאם לאבחון מקצועי של רופא נשים יעקב בורנשטיין מומחה לגניקולוגיה המתמחה בתחום זה.

כתוב/כתבי תגובה